Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Szpak (Sturnus vulgaris)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: szpakowate (Sturnidae)
gatunek: Szpak (Sturnus vulgaris)
Charakterystyka/ morfologia
Ptak o zaokrąglonej sylwetce, smukłym dziobie, zaostrzonych skrzydłach i krótkim ogonie. W szacie godowej czarny z metalicznym zielonkawym oraz niebieskawym połyskiem. Nogi czerwonawe, a dziób jasnożółty z niebieska nasadą u samców i różowa u samic. W szacie spoczynkowej głowa i tułów równomiernie pokryte białawymi plamkami, dziób czarniawy. Młode są szarobrunatne z ciemnym kantarkiem i mniej lub bardziej rozjaśnionym spodem. Towarzyski. Porusza się po ziemi chodząc, nie skacząc. Występuje w mniejszych, albo większych stadach. Odzywa się różnymi głosami o gardłowym lub skrzeczącym brzmieniu. Jego gwarliwy śpiew składa się z różnorodnych dźwięków, zarówno skrzypiących trzeszczących i i klekoczących jak i czystych gwizdów, melodyjnych kląskań oraz naśladownictw. Długość ciała 19 - 22 cm, rozpiętość skrzydeł 37 - 42 cm, waga 60 – 90 g. Wędrowny. Odlatuje wrzesień – listopad, powraca marzec – kwiecień. Miejskie populacje częściowo zimują. Do nas zimą przylatują także ptaki z północnego wschodu.
Biotop/ preferencje pokarmowe
W sezonie lęgowym zasiedlają obrzeża lasów i różnego rodzaju skupiska drzew, a także zwartą zabudowę, gdzie występują choćby niewielkie fragmenty zieleni miejskiej. Latem żywi się głównie owocami roślin, a zimą nasionami i resztkami pożywienia pozostawionymi przez ludzi . Nie omija także karmników. W okresie lęgowym odżywia się gąsienicami, larwami i dojrzałymi postaciami owadów zbieranych na ziemi lub wśród niskiej roślinności. Żeruje głownie na ziemi, poruszając się żwawo, kołyszącym krokiem. W specyficzny sposób penetruje niska roślinność rozchylając źdźbła trawy otwarciem dzioba.
Rozwój osobniczy
Cześć samic przystępuje do lęgów w wieku 1 roku, pozostałe samice i samce dopiero w wieku 2 lat.Wyprowadza 2 lęgi w sezonie, rozpoczynając od kwietnia. Gniazduje w dziuplach, otworach w ścianach budynków oraz w skrzynkach lęgowych. Gniazdo buduje z traw i drobnych gałązek. Samica składa 3 do 8 jaj i rozpoczyna wysiadywanie od chwili złożenia przedostatniego z nich. Przez 13 dni. Oba ptaki karmią pisklęta. Młode osiągają zdolność do lotu po upływie 3 tygodni od wyklucia, lecz jeszcze przez jakiś czas są dokarmiane przez rodziców. Późną wiosną, gdy młode z pierwszego lęgu opuszczają gniazdo, zaczynają gromadzić się w duże stada, których rozmiary rosną z miesiąca na miesiąc, do jesieni, kiedy to nocują w trzcinowiskach i szykują sie do odlotu.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula