Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Piecuszek (Phylloscopus trochilus)
Systematyka
rząd: wróblowe (Passeriformes)
rodzina: pokrzewkowate (Sylviidae)
gatunek: Piecuszek (Phylloscopus trochilus)
Charakterystyka/ morfologia
Bardzo podobny do pierwiosnka, ale jest z reguły jaśniejszy i bardziej żółtawy na spodzie, tylko brzuch i podogonie są białawe. Ma jasnobrązowe nogi, wyraźniejszą brew. Śpiew podobny do głosu zięby, lecz wolniejszy, o łagodnym, melancholijnym brzmieniu. Śpiewa najczęściej z wierzchołków drzew. Długość ciała 11 do 12 cm, rozpiętość skrzydeł 16,5 do 22, waga 5 do 12,5 g. Odlatuje w sierpniu – wrześniu, wraca w kwietniu- maju.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Występuje w nasłonecznionych lasach z bujnym runem i podszytem, także w mniejszych skupieniach krzewów i drzew liściastych. Nie występuje w drzewostanach zwartych. Głównie owadożerny. Zjada dorosłe owady, larwy, poczwarki i małe pająki. Zbiera je z powierzchni liści i cienkich gałązek, nawet ze spodniej strony liści, zawisając na chwilę pod nimi. Chwyta także owady w locie i pająki opuszczające się na dół na pajęczynie. Uzupełnia dietę owocami i nasionami.
Rozwój osobniczy
Okres lęgowy od kwietnia do czerwca. Kuliste gniazdo w kształcie pieca, jest zawsze umieszczone na ziemi, zwykle na łagodnych skarpach i starannie ukryte w kępach traw. Buduje je samica z liści traw i mchu. Wnętrze wysłane jest piórami, czasami z dodatkiem włosia. Wejście jest usytuowane z boku. Samica składa 4 do 8 białawych z małymi, rudymi plamkami jaj i wysiaduje je przez 13 do 15 dni. Samiec pomaga w wychowaniu piskląt przez 13 d0 16 dni gnieździe i przez następne 2 tygodnie poza nim. W okresie karmienia śpiewa rzadko.
Status gatunku
Gatunek objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.